Haber

ABD, Kuzey Kore’nin balistik füze denemesini ‘şiddetle’ kınadı

YENİ ABD, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze denemesini “şiddetle” kınadığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü Adrienne Watson yaptığı yazılı açıklamada, “Bu fırlatma, birden fazla BM Güvenlik Konseyi kararının açık bir ihlalidir. Her ne kadar US INDOPACOM (ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri) acil bir tehdit oluşturduğunu düşünmese de ABD personeline, topraklarına veya müttefiklerimize yönelik değerlendirmesini yaptı.

Füze denemesinin, Kuzey Kore’nin halkının refahından çok “yasadışı kitle imha silahları ve balistik füze programlarına” öncelik vermeye devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Watson, “Bütün ülkeleri bu ihlalleri kınamaya ve Kuzey Kore’yi angaje etmeye çağırıyoruz.” istikrarsızlaştırıcı eylemlerine son vererek önemli bir diyaloğa girmeye davet ediyoruz.” terimini kullandı.

Milli Güvenlik Konseyi sözcüsü, ABD’nin müttefikleri ve ortakları ile yakın koordinasyon içinde olduğunu, Güney Koreli ve Japon müttefikleri ile Amerikan topraklarının güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemlerin alınacağını kaydetti.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin bugün erken saatlerde Japonya Denizi üzerinde balistik füze testi yaptığını bildirdi.

66 dakika havada kalan balistik füzenin 900 kilometre yol kat ettiği ve 5 bin 700 kilometre irtifaya çıkabileceği kaydedildi.

2022’de 37 denemede çeşitli tip ve menzilde yaklaşık 90 füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu testi, 2023’ün başından bu yana ikinci denemesi olarak kayıtlara geçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu